Galeria

dodano: 30-11-18

Warsztaty pod flagą biało-czerwoną

Ostatnim bibliotecznym akcentem świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości były warsztaty literacko-plastyczne. Wzięli w nich udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Objezierzu, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonywali prace zainspirowane historią naszej ojczyzny. Podczas wczorajszej wizyty w bibliotece publicznej, dzieci miały także okazję zobaczyć wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 28-11-18

Legendą i piosenką o niepodległości

27 i 28 listopada w bibliotece odbył się lekcje z okazji 100-lecia Niepodległości. Uczestniczyły w nich dzieci z obornickich przedszkoli i szkół podstawowych.

czytaj więcej

dodano: 26-11-18

O polskiej niepodległości z przedszkolakami

Dziś w gościnnych progach Przedszkola nr 1 w Obornikach odbyła się lekcja biblioteczna mająca na celu przybliżenie dzieciom pojęć takich jak niepodległość, Polska, polskość, wielkopolska gwara i wiele innych.

czytaj więcej

dodano: 26-11-18

Kolejkowy zawrót głowy, czyli Katarzynki w bibliotece

Setki oborniczan odwiedziły w miniony weekend bibliotekę. Pokazywano kilkanaście składów kolejowych w skalach G, TT, H0. Największą popularnością wśród widzów cieszyli się jednak bohaterowie bajki „Tomek i przyjaciele”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa i zaproszeni goście.

czytaj więcej

dodano: 23-11-18

O lotnictwie w Powstaniu Wielkopolskim

22 listopada br. odbył się kolejny z cyklu wykładów o Powstaniu Wielkopolskim. Tym razem naszym gościem był dr Mariusz Niestrawski, autor opracowania "Polskie Wojska Lotnicze w okresie walk o granice państwa polskiego (1918-1921)". Dr Niestrawski opowiedział m.in. o lotnictwie wielkopolskim, zdobyciu lotniska w Ławicy, przejęciu hali sterowców w Winiarach i początkach lotnictwa polskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 22-11-18

O jesiennym deszczu

Maluchy ze Żłobka Miejskiego po raz kolejny zawitały do świata książki, czyli do biblioteki. W listopadzie było o deszczu i o tym, jak zaradzić kaprysom jesiennej pogody. Kalosze i parasol to podstawa.

czytaj więcej

dodano: 21-11-18

Byk jak byk

W środę, 21 listopada, w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek - językoznawcą specjalizującym się w dziedzinie leksykologii i leksykografii, adiunktem w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Agnieszka w Obornikach pojawiła się jednak przede wszystkim jako autorka poczytnych książek dla dzieci.

czytaj więcej

dodano: 20-11-18

A u nas powstanie!

19 listopada br. w naszej bibliotece uczniowie klas IV i V szkół podstawowych mieli okazję wysłuchać wykładu Magdaleny Podbylskiej autorki książki „A u nas powstanie!”. Podczas spotkania pani Magdalena przybliżyła historyczne fakty związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Zachęcała też dzieci do kultywowania gwary wielkopolskiej i zapoznawania się nie tylko z dziejami naszego kraju, ale przede wszystkim do zgłębiania historii własnych rodzin, które często są równie ciekawe, jak te opisane w jej książce. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 19-11-18

Niepodległej w 100-lecie wolności

19 listopada 2018 r. harcerze z zapalonymi pochodniami witali oborniczan zmierzających do biblioteki publicznej na wieczór poetycko-muzyczny przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieczór przygotowało Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec”.

czytaj więcej

dodano: 16-11-18

Spotkanie z dr Markiem Rezlerem

W miniony wtorek, na specjalnej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, zaprezentowano pierwsze egzemplarze „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Zaledwie dwa dni po tym wydarzeniu, 15 listopada br., Biblioteka Publiczna w Obornikach gościła jednego z autorów opracowania, dr Marka Rezlera. Historyk, który od ponad 40 lat zajmuje się tematem Powstania Wielkopolskiego, obszernie opowiadał o bohaterskim zrywie przytaczając zarówno fakty powszechnie znane, jak i liczne ciekawostki. Pisarz chętnie odpowiadał na pytania publiczności oraz podpisywał swoje książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej