Aktualności

dodano: 08-04-22

Pierwszy escape room w bibliotece

Śródziemie na dłużej zagościło w murach naszej biblioteki. A to wszystko za sprawą cieszącego się w czasie sobotniej imprezy, ogromną popularnością escape roomu. Zabawa w „pokoju zagadek” była oparta na powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena.

Czytelnia dla dzieci i młodzieży na czas tego wydarzenia stała się tajemniczym pomieszczeniem z dekoracjami nawiązującymi do powieści. Znalazły się więc tam portrety bohaterów: Bilbo Bagginsa, Thorina Dębowej Tarczy, Gandalfa, Golluma, poza tym kominek, pająki, pajęczyny, ptaki, klejnoty zamknięte w kuferku itp. Na początku zabawy uczestnicy wybierali sobie krasnoludzkie imiona, dobierali się w drużyny i szukali ukrytych w różnych miejscach kopert. W kopertach znajdowały się zadania, które należało rozwiązać w ciągu 30 minut. Zadania były różnego typu: krzyżówka, zaszyfrowane wiadomości, labirynt, rebus, zadania matematyczne i wykreślanka. Każde zadanie nawiązywało do treści książki, ale osoby które nie czytały „Hobbita” też mogły sobie poradzić. Zadaniem tej zabawy było również zachęcenie do lektury te osoby, które jeszcze nie czytały powieści. Po rozwiązaniu wszystkich zadań poprawnie drużyna znała już cyfry potrzebne do otwarcia kłódki, która zamykała kuferek z tajemniczym skarbem. Po otwarciu uczestnicy otrzymywali do odczytania list z gratulacjami i słodki upominek.
W najbardziej mrocznej części naszej czytelni – pokoju zagadek, znalazł się koszyk z Zagadkami w ciemności. Tu uczestnicy zabawy mogli wylosować jedną z zagadek, jakie zadawali sobie Gollum i Bilbo Baggins w ciemnych korytarzach Goblinów. Poprawna odpowiedź była nagradzana upominkiem.
Nasz Hobbitowy Pokój Zagadek cieszył się dużym zainteresowaniem, łączył pokolenia, zacieśniał znajomości, wywoływał dużo emocji. Wszyscy uczestnicy zakończyli zabawę i mieli dużą satysfakcję, bo poradzili sobie wyśmienicie.
Escape room merytorycznie przygotowała Agnieszka Opalińska, bibliotekarka, pracownik naszej instytucji, która prowadziła zabawę, była stale obecna, udzielała pomocy i wsparcia uczestnikom, kiedy tylko tego potrzebowali. W kolejnym tygodniu próbę rozwikłania zagadek podjęli uczniowie z obornickich szkół. Ogółem nasz „pokój zagadek” odwiedziło prawie dwieście osób. 
Dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia.