Aktualności

dodano: 27-09-22

Muzeum POLIN w Obornikach - ruszają zapisy na warsztaty/zwiedzanie

Rozpoczynamy zapisy na zwiedzanie i na warsztaty, które poprowadzą edukatorki z warszawskiego Muzeum Żydów Polskich POLIN. Zachęcamy grupy przedszkolne, szkolne, senioralne i rodzinne (max. do 20 osób) do umawiania się na ok. 45 minutową wizytę w unikatowym mobilnym muzeum. Wystawa będzie gościć w Obornikach tylko przez 3 dni, od 14 do 16 października, dlatego warto znaleźć czas by odwiedzić w ten weekend bibliotekę.


Poza ofertą przygotowaną przez POLIN, będzie okazja poznać dziedzictwo żydowskie dawnego powiatu obornickiego, m.in. zobaczyć unikatowe fragmenty Tory z Rogoźna oraz z Obornik oraz makietę Bożnicy, która znajdowała się przy ulicy Czarnkowskiej. 

Więcej informacji na temat projektu „Muzeum na kółkach” oraz harmonogram jego pobytu w Obornikach można znaleźć poniżej.


Piątek, 14 października:


- od godz. 12.00 do godz. 18.00 - zwiedzanie indywidualne oraz grupowe (po uprzednim zapisie);

- godz. 18.00 – uroczyste otwarcie wystawy z udziałem zaproszonych gości.


Sobota, 15 października:

- od godz. 11.00 do godz. 18.00 - zwiedzanie indywidualne oraz grupowe (po uprzednim zapisie);

- godz. 16.00 – Panel regionalistów dotyczący dziedzictwa żydowskiego w powiecie obornickim wraz z prezentacją fragmentów Tory oraz makiety Bożnicy, która znajdowała się przy ulicy Czarnkowskiej w Obornikach.


Niedziela, 16 października:

- od godz. 11.00 do godz. 18.00 - zwiedzanie indywidualne oraz grupowe (po uprzednim zapisie).

- projekcja filmu „Dowód tożsamości” w reżyserii Mikołaja Grynberga (godzina zostanie podana w późniejszy terminie).


Grupy na zwiedzanie z oprowadzaniem lub na warsztaty można zgłaszać do 10 października, osobiście w bibliotece lub pod nr telefonu 61 29 60 265.


"Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości do 50 000 mieszkańców oraz gości na wybranych festiwalach kulturalnych i młodzieżowych.


To jedyny w Polsce mobilny projekt edukacyjny, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej, angażując przy tym aktywistów i partnerów instytucjonalnych od lat działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Lokalni organizatorzy projektu (nazywani koordynatorami lokalnymi) wybierani są w konkursie, w którym proponują i realizują 3-dniowy program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w danej miejscowości.


Projekt powstał z myślą m.in. o mieszkańcach mniejszych miejscowości, dla których przyjazd do Warszawy wciąż pozostaje przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Dzięki "Muzeum na kółkach" ludzie zaczęli postrzegać odległe Muzeum POLIN jako miejsce otwarte i dostępne, określając je jako muzeum wychodzące do ludzi.


Wystawa "Muzeum na kółkach" poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala "doświadczyć historii". Trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: kto jest Żydem? co to znaczy być Żydem dzisiaj? Kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów - polskim, jidysz i hebrajskim. Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku. Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z "Muzeum na kółkach" odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje.


Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służą również wydarzenia towarzyszące, m.in. spacery, gry miejskie oraz wycieczki rowerowe śladami lokalnego dziedzictwa żydowskiego.


Od 2014 roku "Muzeum na kółkach" odwiedziło 89 miejscowości w całej Polsce.



Tekst oraz zdjęcie pochodzą ze strony: https://polin.pl/pl/muzeumnakolkach