Aktualności

dodano: 20-01-23

Goci na ziemi obornickiej, czyli niezwykłe odkrycia w Kowalewku

19 stycznia, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbyło się kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Obornickie spotkania z zabytkami”. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać prelekcji Tomasza Skorupki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu poświęconej śladom Gotów na terenie powiatu obornickiego. Odkrycia, o których opowiadał nasz wczorajszy gość, miały swój początek w 1994 roku kiedy to rozpoczęto budowę gazociągu jamalskiego.


Jego fragment, przecinający Polskę, przebiega przez południową część powiatu obornickiego. Budowa była niebywałą okazją do badań archeologicznych na kilkuset stanowiskach położonych wzdłuż całej powstającej inwestycji. Najcenniejszym odkrytym wówczas obiektem okazało się cmentarzysko kultury wielbarskiej w Kowalewku.


W trakcie wykopalisk odkryto i udokumentowano niemal pół tysiąca grobów szkieletowych, ciałopalnych i symbolicznych. Wśród znalezisk były, między innymi, bransolety, paciorki, naczynia, szkatułki, grzebienie, ostrogi, klucze, zapinki, sprzączki i inne elementy ubioru, a nawet fragmenty tkanin. Odkryciem unikatowym na skalę światową był brązowy dzban z bogato zdobionym uchwytem. Znaleziska z Kowalewka były przełomowe dla badań nad osadnictwem Gotów i stały się nieocenionym źródłem wiedzy o codziennym życiu ludu, który od I do III wieku naszej ery zamieszkiwał teren powiatu obornickiego.


Publiczność zgromadzona w bibliotece miała także okazję obejrzeć fragment filmu dokumentalnego w reżyserii Stanisława Szwarc-Bronikowskiego z serii „Testament wieków” – odcinek 8. z tego cyklu („Len i klejnoty”) został zrealizowany właśnie w Kowalewku.


Na kolejne spotkanie z obornickimi zabytkami, tym razem dotyczące obornickiej gazowni, zapraszamy już w kwietniu.