III edycja Festiwalu „Literackie Objezierze”, która odbyła się w dniach 16-17 czerwca 2023 r., była rekordowa pod wieloma względami. Dopisali goście, pogoda, a przede wszystkim – publiczność, za co serdecznie DZIĘKUJEMY! Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach Mateuszem Klepką oraz kierownikiem Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Obornikach Krzysztofem Sroką.
Pierwszym gościem, który zasiadł na żółtym fotelu był wybitny językoznawca Jerzy Bralczyk. Spotkanie z profesorem przyciągnęło do Domu Kultury w Objezierzu prawdziwe tłumy, ale nawet ci, dla dla których zabrakło już miejsc siedzących, zgodnie przyznają, że warto było przyjechać. Prof. Bralczyk oczarował słuchaczy znakomitą formą, inteligentnym dowcipem i ogromną wiedzą dotyczącą m.in. Adama Mickiewicza. Spotkanie prowadziła kierownik BPMiG w Obornikach, Agnieszka Brust.
Kolejnym gościem, nie mniej oczekiwanym przez czytelników, był Marek Krajewski - twórca znakomitych kryminałów. Rozmawiała z nim pisarka Joanna Jodełka, która ze znawstwem właściwym tylko autorom książek, wydobyła od rozmówcy wszelkie arkana dotyczące jego twórczości. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z WBPi CAK w Poznaniu w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Jako ostatnia na festiwalowej scenie pojawiła się Gabriela Gargaś, autorka bestsellerowych powieści obyczajowych. Szczerą i bezpośrednią rozmowę prowadziła Agnieszka Opalińska z BPMiG w Obornikach. Autorkę takich czytelniczych hitów jak „Tylko ty”, czy „Magia grudniowej nocy” mogliśmy gościć dzięki współpracy z Wydawnictwem Poznańskim.
Zwieńczeniem pierwszego dnia „Literackiego Objezierza” był koncert Marcina Kempińskiego z zespołem.
Drugi dzień festiwalu tradycyjnie rozpoczął się programem dla dzieci.
Jako pierwsza na scenie objezierskiego Domu Kultury pojawiła się Eliza Piotrowska, czyli uwielbiana przez najmłodszych Ciocia Jadzia. Mali czytelnicy z uwagą słuchali opowieści o przygodach bohaterki, chętnie włączali się do rozmowy i zadawali liczne pytania. Spotkanie moderowała Marta Józefczyk z BPMiG w Obornikach.
Serca nieco starszych czytelników podbił Marcin Pałasz, który zajmująco opowiadał o najsłynniejszym bohaterze swoich książek, czyli o psie Elfie. Autor rozśmieszał i wzruszał międzypokoleniową publiczność, która nagrodziła go długimi owacjami. Spotkanie prowadziła Anita Nochowicz-Pietz z obornickiej Biblioteki Publicznej. Partnerem wydarzenia była John Dewey School w Obornikach.
Tymczasem w plenerze publiczność mogła zobaczyć wyjątkowy spektakl muzyczny „Wszystko ptactwo tańcuje!” w wykonaniu poznańskiego Teatru Mozaika. Niezwykłe przedstawienie zakończyło się folkową potańcówką, a w tany ruszyli wszyscy, bez względu na wiek.
Nie zawiedli się także miłośnicy krajoznawstwa, którzy podczas Festiwalu „Literackie Objezierze” mieli unikatową możliwość zobaczenia najciekawszych punktów miejscowości. Po kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła oprowadzali proboszcz parafii ks. Tomasz Tomczak, Adam Maliński z Zespołu Szkół w Objezierzu oraz Łukasz Sroka z BPMiG w Obornikach. Spacerowi na miejsce dawnego grodziska przewodził Tomasz Skorupka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który jest także autorem tablicy informacyjnej poświęconej objezierzskim wykopaliskom.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także możliwość zwiedzania wnętrz pałacu rodziny Turno, po którym oprowadzała Edyta Mikołajczak.
Zanim rozpoczął się cykl spotkań dla dorosłych, życie festiwalowe tętniło w plenerze wokół Domu Kultury. Animacje dla dzieci oraz akcję bookcrossingu prowadziła Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu – filia w Obornikach. Warsztaty czerpania papieru odbyły się dzięki niezawodnej Fundacji „Nasze Podwórko”, we współpracy z Grupą Pro Alegria. Swoje stoisko miała także Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec”. W plenerze można było spotkać mimkę z Agencji Minka oraz Adama Mickiewicza, w którego wcielił się Henryk Wojtysiak.
Pierwszym sobotnim spotkaniem dla dorosłych była rozmowa z reportażystą Jackiem Hugo-Baderem, którą moderował Krzysztof Sroka, kierownik Biura Promocji i Sportu UM w Obornikach. Autor „Szamańskiej choroby” i „Białej gorączki” okazał się zajmującym rozmówcą i celnym obserwatorem nie tylko Rosji i krajów byłego ZSRR, ale także polskiej rzeczywistości.
Następnie na scenie pojawił się jeden z najpopularniejszych polskich autorów ostatnich lat - Jakub Małecki. Pisarz z właściwą sobie skromnością opowiadał o motywach przewodnich swojej tórczości oraz o ekranizacji powieści "Święto ognia", którą już wkrotce zobaczymy w kinach. Rozmowę prowadziła Monika Hancyk z BPMiG w Obornikach, a partnerem spotkania była firma MBN Nadstaga.
Ukoronowaniem III edycji festiwalu było spotkanie z Katarzyną Bondą. Najpopularniejsza polska autorka kryminałów nie zawiodła publiczności i ciekawie opowiadała o powstawaniu swoich książek i początkach kariery pisarskiej. Spotkanie prowadziła Joanna Nienowska z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance.
Wspólnym mianownikiem wszystkich spotkań autorskich w Objezierzu była możliwość zdobycia podpisu w książce, zrobienia sobie wspólnego zdjęcia i zamienienia choćby kilku słów z ulubionym autorem. Nasi goście zawsze okazują się w tym względzie bardzo łaskawi i z anielską cierpliwością poświęcają czas publiczności, choć kolejka po autograf bywa naprawdę długa.
Na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu odbył się wspaniały koncert Brass Band Oborniki.
Ważnym elementem „Literackiego Objezierza” jest stoisko księgarskie, które tradycyjnie już prowadzi Księgarnia Muszyńscy z Wągrowca.
Nasi goście mogli też spróbować lokalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kowalewka oraz z Popówka. Była też obornicka Cukiernia Maćkowiak, browar Nieczajna, państwo Chlebek z Ocieszyna oraz Fire Food Department.
Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które przyczyniły się powodzenia naszego przedsięwzięcia. Biblioteka Raczyńskich, Powiat Obornicki, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu, Sołectwo Objezierze, Mounting Image, Firma Feelcom Arkadiusz Filipiak, MedSebateam, Agencja Detektywistyczna i Ochrony JOKER Sp. z o.o., Pracownia Zieleni, Agencja Reklamowa ADVERT, Marek Nogaj "Marcus", Kawerna pod Orłem.
Zdjęcia: Andrzej Gintrowicz