W sobotę, 28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu jego twórczości, ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.
"W
epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert
zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna,
hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno
rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności
– samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie
wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę.
Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą
solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem
pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" - napisano w uchwale
ustanawiającej Rok Zbigniewa Herberta.
Podkreślono w niej, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: "Bądź wierny Idź".
Do jego najsłynniejszych prac należą tomy poezji: "Struna światła" (1956), "Studium przedmiotu" (1961) i "Pan Cogito" (1974), a także książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993).
Wszystkie wymienione pozycje można znaleźć w naszych księgozbiorach – zapraszamy do wypożyczania.
Zbigniew Herbert to twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzowali bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Od 1986 r. poeta mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z "Zeszytami Literackimi". Po powrocie do Polski w 1991 r. poświęcił się działalności społecznej oraz komentowaniu wydarzeń politycznych. Poeta jest kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Nagrody Jerozolimskiej i nagrody Złotego Mikrofonu.