Aktualności

dodano: 13-12-18

Planetarne partytury

Ciekawe, jakimi głosami mówią planety? Czy muzyka może dotknąć gwiazd? Spróbowały się tego dowiedzieć przedszkolaki, które wzięły udział we wczorajszym koncercie edukacyjno-muzycznym przygotowanym przez Art Bonsai. Razem z artystami wyruszyły w międzygalaktyczną podróż w poszukiwaniu dźwięków nie z tej ziemi odkrywając przy okazji instrumenty elektroniczne. Ale kosmos! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 13-12-18

Promocja albumu „Powiatowe Miasto Oborniki 1925”

W zbiorach biblioteki publicznej od kilkudziesięciu lat znajduje się oryginalny, ręcznie robiony album zawierający zdjęcia oraz opis miasta powiatowego Oborniki z 1925 roku. Album został wykonany na zlecenie ówczesnego magistratu, a profesjonalne zdjęcia oraz malownicze panoramy wykonał przedwojenny fotograf Tykociński. Dzięki staraniom biblioteki ten wyjątkowy dokument został wydany w wersji drukowanej, a tym samym udostępniony szerszej publiczności.

czytaj więcej

dodano: 11-12-18

Czytelnicze wyprawki czekają na trzylatki

Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w naszej bibliotece. Ogólnopolska kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” nadal trwa. Przed Świętami Bożego Narodzenia warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólnym czytaniu, pozostanie podarunkiem na całe życie.

czytaj więcej

dodano: 07-12-18

Przejazd Ignacego Jana Paderewskiego przez Oborniki

Wczoraj w bibliotece odbył się czwarty z cyklu wykładów o Powstaniu Wielkopolskim. Tym razem naszym gościem był Krzysztof Springer, który opowiedział o przejeździe Ignacego Jana Paderewskiego przez Oborniki w dniu 26 grudnia 1918 r. Temat został ujęty przede wszystkim w kontekście tego, co stanowiło logistyczne tło tamtych wydarzeń, czyli pociągów i peronów. Zobaczyliśmy ciekawą prezentację przedstawiającą m.in. najpopularniejsze lokomotywy tamtych czasów, a nawet ówczesny rozkład jazdy.

czytaj więcej

dodano: 06-12-18

Graj skrzypku, graj!

W środowy wieczór, 5 grudnia, na licznie zgromadzoną w bibliotece publiczność czekała prawdziwa muzyczna uczta. Trzy tradycyjne instrumenty - skrzypce, akordeon i gitara, wykorzystane w aranżacjach Antoniego Żuromskiego, zbudowały niezwykły klimat wczorajszego koncertu. Bogdan Chołdrych i Bernard Stieler stanowili wraz z autorem wieczoru sprawdzone harmonijne trio.

czytaj więcej

dodano: 06-12-18

Pan Kleks w bibliotece - jeszcze tylko do jutra!

Jeszcze tylko do piątku, 7 grudnia, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży można oglądać bardzo kolorową wystawę. Prace inspirowane "Akademią Pana Kleksa" wykonali uczniowie klas IV d, IV f, IV g i IV h Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach. Zapraszamy.

czytaj więcej

dodano: 04-12-18

Podsumowanie konkursu dotyczącego profilaktyki HIV/AIDS

3 grudnia 2018 r. w bibliotece publicznej podsumowano konkurs dla uczniów szkół średnich oraz gimnazjów zorganizowany przez Monikę Osak z działu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Obornikach. Akcja zorganizowana została w związku z przypadającym na dzień 1 grudnia Światowym Dniem Walki z AIDS.

czytaj więcej

dodano: 30-11-18

O roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim

Dokładnie 100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. Stosowny dekret został podpisany 28 listopada 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego. Nie jest zatem przypadkiem, że kolejny wykład, który odbył się w czwartkowy wieczór w bibliotece publicznej dotyczył kobiet. Naszym gościem była Anna Barłóg-Mitmańska, autorka książki „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” wydanej przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

czytaj więcej

dodano: 30-11-18

Warsztaty pod flagą biało-czerwoną

Ostatnim bibliotecznym akcentem świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości były warsztaty literacko-plastyczne. Wzięli w nich udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Objezierzu, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonywali prace zainspirowane historią naszej ojczyzny. Podczas wczorajszej wizyty w bibliotece publicznej, dzieci miały także okazję zobaczyć wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 29-11-18

Boginie na DKK

Podczas listopadowego spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki omawialiśmy "Boginie z Žítkovej" - interesującą powieść Kateřiny Tučkovej, którą gorąco polecamy wszystkim czytelnikom. Książka o niezwykłych kobietach, które posiadły dar uzdrawiania i przepowiadania przyszłości, świetnie wpisała się w andrzejkowy klimat.

czytaj więcej